27.07.2012

Przygotowanie STM32F4Discovery do pracy z NETMF

Płytka STM32F4Discovery wygląda jak na zdjęciu poniżej. Jak widać urządzenie nie jest zbyt duże.

STM32F4Discovery

Przez producenta mamy wgrany program demonstracyjny. Po podłączeniu płytki przez USB CN1 (zasilanie płytki) powinny zacząć mrugać diody led. Jeśli teraz podłączymy również płytkę przez port USB CN5 do komputera i naciśniemy przycisk użytkownika (ten niebieski), to w komputerze zostanie wykryta dodatkowa mysz i poruszając płytką będziemy mogli sterować kursorem. Jeśli demonstracja przebiegła pomyślnie to płytka jest w porządku.

Przygotowujemy płytkę do wgrania NETMF. Rozłączamy wszystkie USB i ściągamy oraz instalujemy STM32 ST-LINK utility  (zakładka "Design support", na samym dole). Drugi plik nie jest potrzebny, bo instalator ST-LINK instaluje driver USB. Podłączamy płytkę przez USB CN1. Może się zdarzyć, że po ponownym podłączeniu płytki nie zostanie ona wykryta poprawnie, wówczas w menadżerze urządzeń trzeba usunąć nieznane urządzenie i uruchomić ponowne skanowanie zmian sprzętu. Płytka powinna zostać poprawnie wykryta jako "STMicroelectronics STLink dongle" w kontrolerach USB. Teraz można uruchomić ST-LINK. I wgrać tinybooter.

Ze strony projektu NETMF for STM32 (F4 Edition) ściągamy stm32f4discovery.zip oraz STM32_USB_drivers_(for_evaluation_purposes_only).zip. Uruchamiamy ST-LINK i z menu Target wybieramy Connect. Powinno pojawić się coś takiego:


Następnie znowu z menu Target wybieramy Erase Chip i po skończeniu operacji ponownie z menu Target wybieramy tym razem pozycję Program. Wybieramy plik Tinybooter.hex wypakowany z stm32f4discovery.zip i wciskamy przycisk Program. Koniecznie po tej operacji musimy zresetować płytkę przez naciśnięcie czarnego przycisku na niej. Podłączamy płytkę przez USB CN5 do komputera i po wykryciu urządzenia instalujemy driver z pliku STM32_USB_drivers_(for_evaluation_purposes_only).zip. Od teraz USB CN1 służy tylko do zasilania, a USB CN5 do komunikacji z NETMF czyli wgrywania programów i debugowania.

W programach w menu start Windowsa musimy teraz znaleźć "Microsoft .NET Micro Framework 4.2"->"Tools". Z tego katalogu uruchamiamy MFDeploy.exe. Wybieramy w Device USB, a wartość obok powinna wskoczyć automatycznie. Wykonujemy Ping:


W sekcji "Image File" wybieramy plik ER_CONFIG.hex wypakowany z stm32f4discovery.zip i uruchamiamy "Deploy". Następnie to samo robimy z plikiem ER_FLASH.hex. Po zakończeniu operacji (potrwa trochę dłużej), wykonujemy Ping:


Płytka STM32F4Discovery jest przygotowana do działania z .NET Micro Framework.

4 komentarze:

  1. Witam

    Po zmodyfikowaniu płytki do się wrócić do stanu fabrycznego?

    Pozdrawiam,
    Mateusz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Płytki (w rozumieniu elektroniki) się nie zmienia, więc jest przez cały czas w "stanie fabrycznym". Co innego program. Aby wrócić do "stanu fabrycznego" trzeba wgrać oryginalny program demonstracyjny. Możemy to zrobić przy pomocy ST-Link lub DFUse, a program do wgrania znajduje się w katalogu "Project\Demonstration\Binary" pakietu "STM32F4DISCOVERY board firmware package", który znajdziemy na stronie STM (http://www.st.com/internet/evalboard/product/252419.jsp)

      Usuń
  2. Excelllent post. I was chnecking continuously this blog andd I am inspired!
    Extremely useful info specifically the ultimate sextion :) I maintain such
    information a lot.I usesd too be seeking this particular information for a very lengthy time.
    Thank you and best of luck.

    OdpowiedzUsuń
  3. My relatives all the time say that I am wasting my time hefe at net, except I knjow I am getting experience every day by
    reading such good content.

    OdpowiedzUsuń